Розкопки ХІ століття під Поштовою площею

Буквально щойно в рамках підготовки до Євробачення, столичний мер бучно відкрив пішохідну частину Поштової площі. Її прикрасила скульптурна композиція, яка символізує засновників столиці, так сказати, в ніжному віці. Ну, тобто Кий, Щек, Хорив та сестричка їхня Либідь - маленькі та голенькі – мають тішити око киян. Однак відповіді на питання – а що з розкопками під площею, де, як відомо, два роки тому виявили унікальні знахідки – київську вулицю часів Київської Русі – отримати від градоначальників не вдалося.

Як відомо, в лютому 2015-го, під час будівництва підземного торгового центру під Поштовою площею, будівельники наштовхнулися на унікальну знахідку – цілу вулицю, чудово збережену. У квітні 2015 року розкопки засипали землею.

Хоча українські археологи вже були домовилися із вченими-антропологами зі Швеції, які були готові приїхати до Києва та за свої кошти провести дослідження знайдених людських поховань (на той момент було знайдено 4 дитячих і близько 10 дорослих). Шведи стверджували, що могли встановити навіть те, якими хворобами хворіли середньовічні кияни!

І хоча мер Києва тоді запевнив, що археологічна знахідка на Подолі буде збережена, сьогодні він чомусь про це не згадує.

Археологи - до того, як віднайдену ними древню вулицю Києва по-варварськи було засипано землею, також встигли виявити будівлю XI століття, фрагменти зброї, близько 70 срібних і мідних монет, багато фрагментів кераміки і скла (знайдений посуд використовувався для приготування їжі, а деякий для перевезення вина або оливкової олії) та навіть фрагмент торгового судна! Вчені допускають, що й увесь корабель знаходиться в ареалі розкопок.

Вчені зробили сенсаційне відкриття, - повноцінний зріз життя середньовічного Києва, який, можливо, міг перевернути наші уявлення про історію нашого міста.

Але замість того, аби дослідити, зберегти і на базі знахідки створити інсталяцію європейського рівня, буквально над розкопками помпезно відкривають пам’ятник немовлятам , а фінансування роботи археологів - припиняють. Ми боїмося, що Поштова стане прикладом бездумного та недолугого руйнування історичних артефактів міста на догоду комерційним інтересам бізнесу.