Дискусія з питань розвитку міста Канева: 17 листопада 2022 року

17 листопада активісти «Фонду гуманітарного розвитку України» на чолі з Наталією Заболотною, засновницею фонду,  відвідали місто Канів та дали поштовх майбутнім змінам «нової культурної столиці України».

Разом з представниками фонду до Канева завітали: керівник Національного бюро програми ЄС «Креативна Європа» Юлія Федів, голова Київського офісу Інституту Кеннана Катерина Смаглій, голова Інституту культури при Міністерстві Культури України Олександр Буценко, президент мото-фестивалю «Тарасова Гора» Ашот Арушанов та інші небайдужі українці. До активістів приєднався й мер міста Канева Ігор Ренькас разом із заступником голови Черкаської обласної державної адміністрації Сергієм Овчаренко.

За останні роки в Каневі відбувся ряд суттєвих змін, що ще раз підтверджує потужний потенціал та жагу міста до модернізації. Під час дискусії місцева громада неодноразово наголошувала, що сила Канева не лише у вже існуючій культурній спадщині, яка частково обмежує місто у прагненнях до нововведень, а й «законсервовані» ресурси які можна використати для застування різного роду фестивалів, арт рухів, проведення концертів та інших культурних та спортивних заходів. На сьогодні навальним питанням для Канева є недобудова культурного центру «Шевченківський дім» та помірковане розподілення приміщення у майбутньому, перенесення до будівлі спортивного клубу, музичної школи та бібліотеки, які наразі перебувають у катастрофічному стані. Саме у канівській недобудові й зустрілися активісти.

Ігор Ренькас, мер міста Канів: «Ми готові працювати далі та приступити до втілення у життя першого пускового комплексу – це відновлення першого та другого поверхів, глядацької зали, а також супутніх робіт, як налагодження вентиляційної системи, пожежних резервуарів. Слідом другий етап – перевезення спортивного клубу «Спарта» і третій –  музичної школи та бібліотеки. Ми готові продовжувати співпрацю з пані Наталією та «Фондом гуманітарного розвитку України». »

Заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Сергій Овчаренко наголосив, що місцева влада рішуче налаштована щодо підтримки міста та часткового фінансування занепадаючого осередку культури.

Сергій Овчаренко, заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації: «Обласна влада готова якнайшвидше надати відповідні кошти на реконструкцію об’єкту. Сьогодні ми отримали необхідні кошториси, які плануємо запропонувати депутатській комісії. Точно фінальну суму я, на жаль, назвати не можу, оскільки не є депутатом обласної ради, але обіцяю, що проситимемо якнайбільше та у найближчий час.»

Наталія Заболотна вкотре закликала громадськість не стояти осторонь й активно сприяти лобіюванню законопроекту, що дозволить створити сучасну інфраструктуру та комфортних умов для інвестування у місто.

Наталія: «В рамках сьогоднішнього заходу я пропоную звернутися до всіх присутніх за допомогою. Спільними зусиллями ми зможемо ефективно втілити у життя концепцію розвитку міста Канева, запропонувавши її не тільки владі, а й соціально відповідальному бізнесу, який спроможний інвестувати. Канів – це унікальне місто, де зберігається душа України. Я пропоную розробити спеціальний закон про Канів, як душу української землі, де головний акцент зробити на питанні підвищення зацікавленості, надання пільг потенційним інвесторам, власникам готельно-ресторанного бізнесу, організаторам народних заходів. Цей закон може визначити Канів, як особливу економічну зону з виключним національним статусом і, відповідно до цього, інституції, які притягуватимуть потенційних туристів до міста могли б звільнятися від податків. Також я б радила звернутися до уряду з запитом розробити національну програму розвитку регіонів, де розташовані знакові пам’ятки культури та історії України, щоб саме до них першочергово була звернена увага профільних міністерств та відомств по розвитку тієї ж інфраструктури, щоб до них можна було з легкістю дістатися. І Канів – велика частина цього закону.»

Неодноразово піднімалося питання низької якості доріг, спікери закликали владу передивитися кошториси та, виділяючи бюджети на підтримку Шевченкової могили, не забувати про те, як туристи мають дістатися до пам’ятки, якщо дороги плутані чи розбиті.

Наталія Заболотна: «Пріоритети по налагодженню туристичної активності мають в першу чергу бути віданні містам, що оберігають культурні надбання України. Держава утримує музей Шевченка, що має національну цінність. Але ж до цієї пам’ятки просто неможливо дістатися. Держава закриває очі на інфраструктуру, нічого не робить для того, щоб до музею їхали туристи!»

Свою підтримку ініціативі фонду висловили керівник Національного бюро програми ЄС «Креативна Європа» Юлія Федів та голова Київського офісу Інституту Кеннана Катерина Смаглій. Зокрема вони наголосили, що місту варто шукати грантове фінансування, акцентуючи увагу на важливості регіону, як скарбниці культурного спадку України.

Наталія Заболотна: «Двигуном популярності та туристичної привабливості міста є важливі культурні заходи, а особливо такі, що мають місце бути щороку та планомірно. Наша задача - створити цікаві культурні прецеденти. Ми вважаємо, що нового дихання образу Тараса Шевченка надасть новий мультидисциплінарний фестиваль Шевченкофест, який би об’єднав і сучасну альтернативну музику, і книгу, й образотворче мистецтво. Місто має надихати людей щороку приїздити сюди, як їздять до Львова на джазовий фестиваль.»

Слід розуміти, що з кожним днем вартість реабілітаційних робіт зростає і мрії дітей на повноцінне майбутнє віддаляються. Вже зараз реконструкція будівлі по приблизним підрахункам становитиме десятки  й десятки мільйонів гривень, що абсолютно не під силу міському бюджету. Тому, «Фонд гуманітарного розвитку України» закликає всіх небайдужих приєднатися до благої ініціативи та взяти безпосередню участь у порятунку занепадаю чого осередку культури. Дамо ж малим канівчанам та всій Україні надію на світле майбутнє!