Values

Фонд гуманітарного розвитку України

Місія

Фонд гуманітарного розвитку України створений представниками громадянського суспільства і керується виключно його прагненнями та ідеалами.

Історія Фонду є невід’ємної частиною історії боротьби українських спеціалістів у сфері культури, науки, освіти, спорту за впровадження сучасної гуманітарної політики в державі замість застарілих та неефективних відносин між владою та суспільством у гуманітарній царині.

Протягом 2015-16 років міжнародним колективом експертів з різних гуманітарних сфер та інституцій був розроблений прогресивний та революційний законопроект про Державний фонд гуманітарного розвитку. Він мав радикально змінити динаміку українського суспільства та забезпечити гуманітарні свободи наших співвітчизників за зразками найрозвиненіших країн Європи.

Цей громадянський закон наштовхнувся на агресивну ворожу реакцію з боку владних структур, які, врешті, поховали його під час парламентського голосування у лютому 2022-го року. Більше за те, незважаючи на наполягання суспільства, гуманітарна реформа так і не була включена до державної стратегії «Україна-2020», яка мала б стати фундаментом змістовних перетворень країни.

Але чиновницьке нерозуміння вже ніколи не зупинить волю громадянського суспільства в Україні.

Задіявши власноруч створену законодавчу платформу та багаторічний професійний досвід, учасники процесу змістовної модернізації нашої держави створили громадську організацію — Фонд гуманітарного розвитку України.

Місією Фонду є реалізація проектів із розвинення людського потенціалу, гуманітарної інфраструктури міст та селищ, збереження історичної спадщини України як складової свідомого шляху у майбутнє.

Фонд гуманітарного розвитку знаходить необхідне фінансування та надає всеосяжну управлінську підтримку тим проектам, які на його розгляд подають активісти та місцеві громади з усієї території України.

Наші взірці: фонд «Добрі справи» (Good Causes) у Великобританії та Державний фонд культурного капіталу Естонії. Ці інституції направляють у розвиток суспільств кошти, що їх заробляють держави на алкоголі, тютюні чи азартних іграх. Оскільки Україна поки не готова фінансувати гуманітарну галузь за сучасними стандартами, а з року в рік виділяє на її потреби гроші за остаточним принципом, ми шукаємо альтернативні інструменти фінансування тих проектів, які є нагальними для наших громадян.

Джерелами для фінансування стають грантові програми закордонних урядів та міжнародних організацій, пожертви меценатів з України та з інших держав.

Ми прагнемо, аби кожен українець мав доступ до усіх сучасних можливостей особистого розвитку — освітнього, культурного чи спортивного. Тому Фонд не концентрує свою діяльність лише на певних регіонах, або великих містах.

Наша діяльність охоплює усі гуманітарні галузі і направлена на створення безпечного майбутнього нашої країни, інтегрованої у сучасний глобальний світ, заміст пострадянського культурного та інтелектуального гетто.

У досягненні цієї мети українці не можуть покладатися лише на центральну або місцеву владу.

Саме ми і саме зараз визначаємо порядок денний України на роки та десятиліття вперед.

Цінності та принципи програмної діяльності

Фонд відкритий до проектів, що розвиватимуть гуманітарні інституції будь-якого профілю чи форми власності: мистецькі школи, спортивні клуби, лабораторії, паркові зони, об’єкти міської інфраструктури, музеї. Але якщо мова йде про державні чи комунальні заклади, ми будемо чітко окреслювати поле можливості нашого втручання. Адже ми не вважаємо правильним займатися суспільно значущою роботу замість тих, хто отримує на це податки громадян і не виконує своїх обов’язків.

Ми працюємо відповідально і вимагаємо цього від тих, хто подає проекти на розгляд Фонду. Ми не толеруємо «засвоєння» грантів — бо воно унеможливить стратегічний розвиток громади на тій території, де впроваджується конкретна справа за нашої участі.

Ми виступаємо за збереження лише тих суспільних структур чи інституцій, що дають українським громадам поштовх вперед, а не затягують у минуле. Тому при поданні проекту важливо показати, який поступ він забезпечує.

Ми підтримуємо ті проекти, які стверджують різноманіття України, Європи та усієї цивілізації. Ми не підтримуємо шовінізм чи дискримінацію у будь-якій формі.

Ми не є політичною організацією. Але ми можемо приймати благодійні внески від політиків для фінансування наших грантових програм у тому випадку, якщо їхня діяльність не протирічить ідеології Фонду.

Нашою найбільшою цінністю є інтелектуальна, фізична та психологічна безпека людини. Нинішня ситуація в Україні є вкрай важкою в кожному з цих вимірів. Тому проекти, підтримані Фондом, мають активно змінювати цей стан справ.